15.10.2009

Dünya Kupası'na Gidecek 23 Takım Belli Oldu!

Cumartesi maçlarından sonrada yazmayı düşünüyordum ama hem iş yoğunluğu, hemde diğer maçların 4 gün sonrası olması nedeni ile yazıyı bu akşam yazayım dedim. Doğrusunu söylemek gerekirse Uruguay-Arjantin maçını izlemek için ayaktayım yazayım bari dedim.

Avrupa Elemeleri'nde 1. grupta Portekiz çok kötü bir şekilde başlayarak hayal kırıklığı yaratmıştı. Sonradan toparlanıp potaya girselerde Danimarka, Cumartesi günü İsveç'i yenerek Dünya Kupası'na gitmeyi garantilemişti. Danimarka'nın İsveç'i yenmesi en çok Portekiz'e yaradı ve son maçlara İsveç'n 1 puan önünde girdiler. Bu gecede zayıf rakipleri Malta'yı 4-0 ile geçerek play-off vizesi aldılar. Ibrahimovic'li İsveç ise evinde Portekiz ve Daninarka'ya kaybetttiği 5 puan yüzünden grubu 3. sırada tamamladı. Sürpriz bir şekilde Macaristan'da 16 puan topladı bu grupta. Malta ise tek gol dahi atamadan -26 averaj ile grubu tamamladı.

2. grupta geçen ay İsviçre Yunanistan'ı kendi sahasında 2-0 ile geçerek liderliği almıştı. Bu avantajlarını son saniyeye kadar sürdürdüler. Cumartesi günü Lüksemburg'u deplasmanda 3-0 yendiler. Bu akşamda İsrail ile sahalarında kendilerine yeten 1 puanı alarak Güney Afrika biletini kaptılar. İsviçre'den 2 maçta da puan alamayan Yunanistan 20 puanla play-offlara kaldı. Letonya ise 17 puan toplayarak son ana kadar yarıştan kopmadı.

3. gruptada herşey son maçlarda belli oldu. Az da olsa umutlarını sürdüren Çek Cumhuriyeti, Slovenya'nın San Marino karşısındaki galibiyeti ile play-offlara bile kalamadı. Baros'u Afrika'da izleyemeyecek olsakta Holosko'lu Slovakya son gün Polonya deplasmanından tek gollü bir galibiyet alarak lider tamamladı grubu. Slovenya ise grubu 2. sırada bitirerek play-offlara kaldı. Avrupa'nın en zayıf ekiplerinden San Marino ise 10 maçta yediği 47 gol ile adından yine söz ettirdi.

4. grupta ilk 2 sıradaki takımlar geçen ay belli olmuştu zaten. Cumartesi günü oynanan liderlik maçında Almanya, Rusya'yı tek golle geçerek Dünya Kupası'na direk katıldı. Hiddink'in öğrencileri Almanya kalesini geçmeyi başaramayınca G.Afrika için play-off oynamak durumunda kaldı.

Türkiye'nin de bulunduğu 5. grup için pek fazla söylenecek bişey yok. Bosna Hersek hak ederek grubu 2. sırada tamamladı ve play-offlara kaldı. İspanya ise 10 maçta 30 puan ve 28 gol ile formundan bişey kaybetmediğini gösterdi. 3 as forvetinden yoksun gittikleri Bosna deplasmanında aldıkları 5-2'lik galibiyet ile gövde gösterisi yaptılar.

6. grupta İngiltere'nin intikamı çok acı oldu. Euro 2008'e gitmelerine mani olan Hırvatistan ile yine aynı gruba düşen İngilizler, Cumartesi günü Ukrayna'ya deplasmanda 1-0 yenilerek tur vizesini Hırvatlardan alıp Ukrayna'ya verdiler bir anlamda. Son gün oynanan maçlarda da sürpriz olmadı ve Ukrayna, Andorra'yı 6-0 ile geçerek play-offlara kaldı. İngiltere ise 9 galibiyet ve attığı 34 gol ile Capello yönetiminde ne kadar iddialı olduğunu gösterdi.

En büyük sürprizlerden biri 7. grupta yaşandı. Sırbistan, Fransa ve Romanya gibi güçlü 2 takımın arasında sıyrılarak grubu lider tamamladı ve Dünya Kupası'na gitmeyi garantiledi. Çok büyük hayal kırıklığı yaratan Romanya 12 puanla grubu sondan 2. sırada tamamladı. Fransa ise son maçlarda toparlanarak 21 puan ile grubu 2. bitirirken G.Afrika'ya play-off üzerinden gitme planları kurmaya başladı.

8. grupta ilk 2 sırada yer alan 2 takım grubu namağlup bir şekilde bitirsede İrlanda'dan 3 kez daha az beraberlik alan İtalya 24 puanla lider olarak G.Afrika biletini kaptı. Cumartesi günü G.Kıbrıs'ın Bulgaristan'ı 4-1 yenmesi baya çarpıcı bir sonuç olurken, Bulgarlarda son gün Gürcistan'ı 6-2 ile geçti. Mütevazi İrlanda ise Berbatov, Petrov, Bojinov gibi yıldızlarla dolu Bulgaristan'ı geçerek play-offlara kaldı.

9. grupta ise Hollanda'nın 8'de 8 yaparak en erken Güney Afrika vizesi alan takım olduğunu ve grubu 2. sırada bitiren Norveç'in topladığı 10 puan ile en kötü 2. olduğu için play-off oynayamacağını daha önceden belirtmiştik.

Güney Amerika elemlerinde ise Brezila, Paraguay ve Şili daha önceden tur vizesi alan takımlar olmuştu. Bu gece oynanan ve bu ayın en önemli milli maçlarından biri olan Uruguay-Arjantin maçında ise Arjantin son dakikalarda bulduğu gol ile maçı kazanarak grubu 4. sırada bitirdi ve çok şükür Dünya Kupası vizesi aldı. Uruguay maçı kaybetsede Ekvador'un Şili'ye yenilmesi ile play-off biletini aldı.

Asya Kıtasından ise Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Kuzey Kore'nin Dünya Kupası'na direk olarak katılacaklarını söyleyelim. Asya play-off'larında ise Bahreyn, Suudi Arabistan'ı eleyerek Okyanusya Kıtası Şampiyonu Yeni Zelanda ile son bir play-off maçı oynamaya hak kazandı.

Kuzey-Orta Amerika grubundan ise her zaman alışık olduğumuz üzere Amerika ve Meksika Dünya Kupası'na gitmeyi garantiledi. Kosta Rika ve Honduras arasında geçen 3. lük mücadelesini ise son dakikada ABD'nin Kosta Rika'ya karşı son dakikada bulduğu beraberlik golü ile Honduras kazandı. Averajla 4. olan Kosta Rika ise Güney Amerika grubunu 5. sırada bitiren Uruguay ile play-off mücadelesi yapacak.

1 ay sonra son maçların oynanacağı Afrika Kıtası elemelerinde ise 5 gruptan 2'sinde grubu lider bitiren takımlar belli oldu. Keita'lı Drogba'lı Fildişi Sahilleri ile Appiah'ın formasını giydiği Gana, Dünya Kupası'na katılmayı garantileyen takımlar. 1. grupta Kamerun ve Gabon, 2. grupta Tunus ve Nijerya, 3. grupta ise Mısır ve Cezayir'in kaderleri 14 Kasım'da oynanacak maçlardan sonra belli olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Related Posts with Thumbnails